Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Śpiew psalmów

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 5 dni
Cena: 23,00 zł 23.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

   Autor tego śpiewnika jawi się nam nie jako teoretyk, ale jako praktyk - mnich od lat zanurzony w modlitwie liturgicznej Kościoła. W tej modlitwie dużym problemem jest dzisiaj tego rodzaju kultura muzyczna, w której melodia wydaje się być ważniejszą niż słowa - zdaje się w niej chodzić nie tyle o piękno słowa, co o piękno wykonywanych melodii. A powinno być dokładnie odwrotnie: melodia ma służyć słowu Boga!

Książka przedstawia spektrum ośmiu gregoriańskich tonów psalmowych. W ich zapisie podkreślone jest znaczenie neum „białych", czyli zapasowych. To one stają się kluczową pomocą we właściwym stawianiu akcentów podczas śpiewu psalmów i są warunkiem właściwego zrozumienia tego, co śpiewamy.

Wskazując na najczęściej popełniane błędy, autor daje nam do ręki praktyczny i prosty podręcznik, który dla wspólnot kościelnych podczas nauki śpiewu psalmów może się okazać pomocą nieocenioną.

Ks. Dr Krzysztof Borowiec

 

   Otwierając ten śpiewnik wypada przygotować się na to, że nie został w nim przedstawiony aktualny stan rozbudowanej wiedzy na temat psalmodycznej kantylacji gregoriańskiej. Jest to natomiast bardzo pożyteczny rodzaj podręcznika dla tych, którzy - podobnie Jak siostry i bracia polskiej Rodziny Benedyktyńskiej - pielęgnują tego rodzaju tradycyjny śpiew Kościoła. Pomaga przyswoić sobie (na konkretnych przykładach i błędach!) reguły poprawnej recytacji muzyczne] psalmów, a przez to, Jakby mimochodem, uczy naležytego zaangażowania i pietyzmu w podejściu do liturgicznej modlitwy.

Ks. dr Joachim Waloszek

*        *        *

Ludwik Mycielski - (ur. 1938) benedyktyn, święcenia kapłańskie przyjął w roku 1966. Odbywał studia biblijne w Krakowie (doktorat w zakresie teologii biblijnej) oraz w Rzymie. Członek kolegium redakcyjnego Biblii Tysiąclecia, Monastycznego Psałterza Chórowego oraz kwartalnika Jedność i Charyzmaty.

*        *        *

Wydawnictwo ORDO et PAX, Biskupów 2017
60 stron, miękka okładka
(21 cm x 30 cm)

Do książki dołączona jest płyta CD zawierająca treść książki czytaną przez Mirosława Kopyto oraz ilustracje muzyczne zapisów nutowych z książki w wykonaniu sióstr benedyktynek z Żarnowca oraz autora.
Nagranie jest w formacie mp3.


wydanie pierwsze

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl